top of page

Apple Mac Bilgisayarlarda e-Beyanname ve Mali Mühür Ayarları

Güncelleme tarihi: 3 May 2023


Apple Mac Bilgisayarlarda e-Beyanname ve Mali Mühür Ayarları

Merhaba bu kez Apple'ın mac bilgisayarlarını kullanan meslektaşlarım ve ön muhasebe çalışanları için yazıyorum.


2013 yılından beri ofisimizde mac bilgisayarlar kullanıyoruz. E-Beyanname ve e-Defter gönderimi, e-Fatura iptali gibi mali mühürle yapılan bir çok işlemde windows bilgisayar kullanmak zorunda kalıyoruz. Sırf bu yüzden Apple Mac bilgisayarlarımıza paralel desktop gibi sanal işletim sistemleri kurarak çalıştırıyorduk. Zorluklarına rağmen Apple bilgisayarların bizi çalışmaya daha fazla motive ettiğini, verimliliğimizi arttırdığını düşünüyoruz. Bu yüzden bazı uygulamaları çalıştıramasak bile windows bilgisayarlara geri dönmeyi düşünmedik.


Bunda en önemli etken kullandığımız yazılımların da platform bağımsız olması. Luca muhasebe programının bulut tabanlı olması, Paraşüt ön muhasebe yazılımı kullanan müşterilerimizin sayıca fazla olması bizim windows dışında başka işletim sistemleri kullanabilmemize yardımcı oluyor.


Uzun lafın kısası bizim gibi Mac bilgisayarınız ile çalışmayı seviyor ve e-Beyannme ile bazı mali mühür işlemlerini windows bilgisayarlara geçmeden yapmak istiyorsanız kurulumları çok yapabileceğiniz komut dosyasını GitHub hesabımdan indirebilirsiniz. Kurulum adımlarını elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Mümkün olduğu kadar az işlem yapacağınız şekilde komutları kodladım. Desteği için Mehmet GÜNGÖREN'e ve İlker TARAZ'a teşekkürler.


İlgili komut dosyası sayesinde Mac Bilgisayarınızda

  • e-Beyanname düzenleme programını çalıştırıp kullanabilecek

  • Mali mühür ilk kullanımdaki şifre işlemlerini gerçekleştirebilecek

  • e-Fatura iptal/itiraz işlemlerini yapabilecek

  • e-Fatura portal uygulamasında çalışabilecek

  • e-Defter portalına erişebilecek, manüel berat yükleyebilecek

  • e-Arşiv portal uygulamasında çalışabilecek

  • e-SMMM arşiv makbuzlarını düzenleyebileceksiniz.

eBeyanname programını güncellemek istedinide yine tekbir komut dosyası çalıştırarak işlemleri gerçekleştirebileceksiniz. eBeyanname sayfasına gidip tekrar indirme yapmanıza gerek kalmayacak.


İndirme talimatları ve kurulum dosyaları için kişisel web sitemdeki projeler linkinini kullanınız.Faydalı olmasını dilerim.3.860 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page