top of page

Biz şirketinizi kuralım,

siz işinize odaklanın !

EN HIZLI, EN VERİMLİ ARAÇLARLA VE EN UYGUN MALİYETLE ŞİRKETİNİZİ KURMAK İÇİN BİZİMLE TANIŞIN. MALİ MÜŞAVİRLİK VE DİĞER HİZMETLERİMİZDEN YARARLANMAYA BAŞLAYIN.

Şirket Kurmak, Şirket Nasıl Kurulur ?

1. Şirket Kurmak: Kuracağınız Şirket Türüne Karar Vermek

Öncelikle kuracağınız şirketin türüne karar vermeniz gerekir. 

a-Şahıs Firması

b-Limited Şirket

c-Anonim Şirket

Şirket Kurmak Maliyet avantajı:

Şahıs işletmesi Limited ve Anonim şirketlere göre maliyeti daha düşüktür üstelik birkaç saatte kurulabilir. Kuracağınız işletmeyi ileride Limited veya Anonim Şirkete dönüştürmeniz de mümkün. Ortaklık düşünüyorsanız okumaya devam edin.

 

Ortaklık:

Ortaklık söz konusu ise en azından Limited şirket kurmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Şirketi satmak veya ortak eklemek:

Kuracağınız işi günün birinde şartlar olgunlaştığında satmayı veya yeni ortaklar almayı planlıyorsanız yine şahıs işletmesi sizin için doğru bir seçim olmayacaktır. Limited şirket veya Anonim şirketi düşünmelisiniz. Unutmayın Anonim şirket pay devri en kolay olan şirket türüdür. Şirket hisselerini Ticaret siciline tescil etmeden devredebilirsiniz. 

 

İşi siz mi yönetiyorsunuz ? :

Eğer işinizin başında olup yönetmeyecekseniz veya başka birinin sermayesi ile şirket kuracaksanız Anonim şirketi tavsiye ediyoruz. Çünkü Anonim şirketlerde sorumluluk şirket ortaklarının değil yönetim kurulunundur. Ayrıca yönetim kurulu üyesi olmayan anonim şirket orakları 4-B Bağkur ödemesi yapmazlar. 

Kısaca Şirket Türleri

Şahıs İşletmeleri:

Ortaklık yapısı olmadan kendi işini kurmak isteyen ve minimum maliyetle başlamayı tercih edenler için öneriyoruz. Kurulması 1 günden daha az süren şahıs firmaları yine bir günde kapatılabilir. ihtiyacımız olduğunda Limited ve Anonim şirketlere çevrilebilir. 

Limited Şirketler:

Bir veya birden fazla ortak ile kurulan, Şahıs firmasına nazaran daha prestijli görünen, sermayesi belli bir tutar ile sınırlı olan işletme yapısıdır. Ortaklıkta pay devirleri Noterde yapılan sözleşme ile Ticaret siciline tescil edilerek yapılır. En az 10.000 TL Sermaye ile kurulur. Kuruluş süresi iki gündür. Kuruluşta sermaye blokesi yapılmaz.

Tasfiyesi ortalama 6-12 Ay sürer.

Anonim Şirketler:

Ortak sayısı bir veya birden fazla olabilir. Ortaklar sermayeleri oranında sorumludur. Ortaklık değişikliği çok basit ve hızlıdır. Adındanda anlaşılacağı gibi ortaklıktaki pay devirleri ticaret siciline tescil edilmez, noterde devir sözleşmesi yapılmasına gerek yoktur.  En az 50.000 TL sermaye ile kurulur. Kuruluş süresi iki gündür. 

Tasfiyesi ortalama 6-12 ay sürer.

Özetle sermaye verenler ile işi yönetenlerin farklı kişiler olduğu yapılarda önerilmektedir.

Sermaye verenler ile işi yönetenlerin aynı kişiler olduğu ortaklıklarda önerilmektedir.

2. Şirket Kurmak: Şirket Kuruluş İşlemleri

Burada şirket kuruluşu için gerekli olan şirket tescilinden fatura kesebilecek duruma gelinceye kadar tüm aşamaları özetlemeye çalıştık. Sizin için uygun olduğuna karar verdiğiniz şirket türünü seçiniz.

 

a-Şahıs Firması Kuruluş İşlemleri için tıklayın...

b-Limited Şirket Kuruluş İşlemleri için tıklayın...

c-Anonim Şirket Kuruluş İşlemleri için tıklayın...

bottom of page