Yabancı Firmalar İçin Uzaktan Çalışma Durumunda VergilendirmeMerkezi yurt dışında olan Türkiye'de temsilciliği bulunmayan bir şirket için Türkiye'de Ücretli çalışma durumu.


Türkiye'de vergi mükellefi olmayan yabancı bir firmada çalışanlar için yurt dışından döviz ile ödenen ücretler için herhangi bir vergilendirme olmayacaktır. Bu istisnadan yararlanabilmek için aşağıdaki şartların tamamını taşıması gerekmektedir.


1- Ücretli olarak çalışılacak.

2- Ücretler döviz olarak ödenecek.

3- İşveren dar mükellef olacak, Türkiye'de hiçbir şekilde kazanç elde edecek şekilde faaliyeti bulunmayacak.

4- İşverenin yapacağı ödemelerin bu kurumun yurtdışı kazançlarından karşılanacak.

5- İşverenin yaptığı ödemeler için Türkiye'deki muhasebe kayıtlarına gider kaydı yapılmayacak.


Bu şartların sağlanması durumunda Gelir Verisi Kanununun 23/14.ncü Maddesine göre ilgili gelirleriniz vergiden istisna olacaktır.


Ücret Gelirindeki Stopajın Durumu

Bilindiği üzere Türkiye'de işverenlerin yapmış olduğu ücret ödemeleri stopaj kesintisine tabidir. İşverenler ücret gelirinden yapmış oldukları kesintileri vergi dairelerine sorumlu sıfatı ile öderler.


Ancak Türkiye'de işyeri ve faaliyeti olmayan işverenler için vergi mükellefiyeti olmadığından stopaj yoluyla vergilendirme yapılmayacaktır.


Ayrıca yurt dışından sağlayacağınız ücret gelirleriniz için ülkemizde SGK ödemesi yapılmayacağından Türkiye'de emeklilik pirimlerinizin ödenmemiş olacağını da belirtmek isterim.

464 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör